Now Reading
ORKİDE EFSANEVİ BİR ÇİÇEK

ORKİDE EFSANEVİ BİR ÇİÇEK

orkide

Java Adası’nda geçen bir efsaneye göre orkidenin ortaya çıkışıgüzel bir tarnıçanın ipek eşarbından küçük bir parçasını bir kayanın üzerine bırakması ile başlar.İşte gizemli bir güzellik olan orkidenin öyküsü….

Orkideler,çiçekli bitkilerin en geniş ailelerindendir. Dünyada 18-20 bin kadar orkide bulunmakta,tropikal iklimli ülkelerde sürekli yeni türler keşfedilmektedir.Orkideler tropik adalardan Alpler’e ve Akdeniz kıyılarına kadar yeryüzünde bir çok yerde yetişmektedir.Temel anlamda orkideler toprakta yetişenler ve ağaçlar,kayalarda yetişen grup olmak üzere 2 büyük gruba ayrılır.Çiçekçilerde satılan ve satın aldığımız orkideler genellikler ağaç ve kayalarda yetişen gruptandır.En güzel kırma türlerde bu gruplardan çıkmaktadır.

İKLİM ZORLUKLARI

orkide
Fotoğraf: Sara Afonso

XVII. yüzyılının sonlarına kadar,misyonerler tarafından Avrupa’ya getirilen orkidelerin durumları ekilemeyecek kadar kötüydü.İçlerinden en popüler olan ”Vanilya” ile ise çiçeğinden çok meyvesi ile ilgileniliyordu.Özellikle paylaşmadan geçmek istemediğim bir şey ise kışın sıcak sıcak içtiğimiz salep ve Yazın efsanesi Maraş dondurmasının lezzeti orkide yumrularından elde edilir. XVII. yüzyıl boyunca botanik bilimciler egzotik bitkiyi avrupa ilkimlerine uyumlu hale getirmeye çalıştılar fakat sonuçlar başarılı olmadı.XIX.yüzyılında ise Lindley’in başarılı çalışmaları sonucunda bitki üzerinde yetişen çeşitin ortaya çıkması ile Avrupa’da da yetiştirilmeye başlanmış bir bitki oldu.Avrupalılar nerdeyse altın fiyatına o zamanlar satılan bu bitkiye deyimi yerinde ise aşık olmuşlardı.Zengin koleksiyoncular nerdeyse yeryüzünün dört bir yanına adamlarını gönderip bitki türlerini keşfetmeleri sağladılar. Paris‘in ünlü salonlarında ise orkideler sergileniyordu.XX. yüzyılında Fransız botanik bilimci ve araştırmalar sayesinde filizlere ulaşıldı.Günümüzdeki teknoloji ile büyük miktarda Orkide üretimi yapılabilmektedir.

EVDE YETİŞTİRME

Okide bir çok insan için yetiştirmesi zor olmasına karşın oldukça dayanıklı bir bitkidir.Birçok türü eğer evde kurallara uyarsanız kolayca yetiştirebilirsiniz.Şimdi bu kurallardan bazılarını bereber inceleyip uygulama vakti.

1.KURAL ”IŞIK”

İstisnalar dışında mesela Miltonia,Paphiopedilium,Masdevilla orkideleri gibi bu cinsler dışında orkideler çok kuvvetli ışık isterler.Pencerenin önüne 1.50 metreyi geçmemesine özen göstererek orkidenizi yerleştirin Yazın ise orkidenizin doğrudan güneş ışığına maruz kalmasını engelleyin.Bahsettiğim gibi pencerenizin önün ideal bir şekilde konumlandırın ve yazın tülünüzden içeri giren ışık ile bitkinizin ışığını sağlıklı şekilde ayarlayabilirsiniz.Işık kuralı tamamsa bir diğer kural.

Fotoğraf: Jenna Hamra

2. KURAL ”SICAKLIK”

Orkidenin sıcaklık ihtiyacı türünün yetiştirildiği bölgeye bağlıdır.Öncelikle orkidenizi çok iyi tanımalısınız.Bitkinin çiçeklenmesi için yüksek ısı idealdir.Tropik bölgelerdeki türler  gün içinde 18-25 °C , gece ise 15-18 °C arasında sıcaklık ihtiyacı duyarlar.Ilıman iklim bölgesi türleri (Cattelya,Paphiopedilium) gün içinde 18-20 °C gece ise 15-18 °C ısıya ihtiyaç duyarlar ve soğuk bölgeler bu orkideler mesela Masdevallia,Lycaste gibi  türlerdir gün içinde ise  10-17 °C gece boyunca ise 7-10 °C  ısı onlar için idealdir.

3.KURAL ”SULAMA”

Fotoğraf: Marisa04

1-Oda sıcaklığın olmalı 

2-Kalkersiz olmalıdır kalker nedir derseniz bileşiminde % 90 ‘a kadar kalsiyum karbonat bulunan kayaçlar veya çok saf haline kireç taşıdır kalker.

See Also
lavanta kesesi

3-Klorsuz su olmalıdır.

Eğer 3 kriterede uygunsa suyumuz şimdide nasıl sulamanız gerektiğinden bahsedelim birazda,Öncelikle fazla sulamamaya dikkat etmelisiniz.Genellikle haftada 1 kere sulamanız orkideleriniz için yeterli olucaktır.Eğer orkideniz geniz yapraklı ise azar azar sulama yapmalısınız.Sulma yaparken nem oranı çok mönemlidir ve çok iyi ayarlamalısınız.Yapraklarını yavaş yavaş nemlendirmekte bir püf notasıdır.

4. VE SON KURAL ”BAKIM”

Büyüme sırasında güblereme 15 günde bir yapılması şarttır.Her 2-3 yıla bir ise orkidemizin saksısını değiştirmeliyiz.Bu değişiklik sırasında gübre olarak çam ağacı kabuğu esaslı gübreyi tercih etmeniz çok iyi olacaktır benden tavsiye çünkü normal gübreler orkidenin nefes almasını enelliyebilirler.

Pros
Cons
What's Your Reaction?
Aşık
0
Emin değil
0
Heyecanlı
0
Mutlu
0
saçma
0
View Comments (0)

Leave a Reply

COPYRIGHT 2019. HER HAKKI SAKLIDIR.

Scroll To Top