Now Reading
LAVANTANIN BÜYÜSÜ KESELER

LAVANTANIN BÜYÜSÜ KESELER

lavanta kesesi

Çekmecelerinizi veya dolabınızın kapağını her açtığınızda ister istemez yüzünüze bir huzur gülümsemesi yerleştiren koku lavanta.Latincede ”Yıkanmak” anlamına gelen lavantanın kokusu içinizi ferahlatır,temizliği sizlere hissettirir.

lavanta kesesi

Tanrıça ve Sultanların favorisi lavanta..

Lavanta keselerinden önce sizlerle lavanta kokusunun bağzı hikayelerinden bahsederek yazımızı keyifli bir hale getirmek istedim.

Mitolojiye göre Zeus’un kızı Artemis doğduğunda  dönemin genç kızları ellerinde lavanta çiçekleri ile doğuma eşlik ederler. Tanrıça Artemis de doğumunda duyduğu bu kokudan etkilenir ve bir daha hiç bırakmaz. Tüm vücuduna sürdüğü lavanta yağı, geçtiği her yerde kokulu bir iz bırakmasını sağlamış. Faniler her lavanta koktuğunda tanrıçanın biraz önce oradan geçtiğini düşünürlerdi.

Hürrem Sultanın tercihide lavanta olmuştur. Lavantanın Osmanlı sarayında da her zaman sevilen bir kokudur. Kanuni Sultan Süleyman’ın eşi Hürrem Sultan, sabahları ayaklarını lavantayla ovdurur bakım yaptırır, ve yürüdükçe sarayda lavanta kokuları yayılırmış.

Lavanta keselerin den bahsetmeye başlarsak özellikle son zamanda instagram ile birlikte çok fazla seçeneğe ulaşma imkanınz oldu.Dantellerle süslenmiş keseler,üzerine yapıştırmış inciler,farklı formlarda ve daha bir sürü seçenekleri vardır.Kullanım alanlarının yelpazesi de farklı tasarımlar çıktıkça artmıştır.Şimdi nasıl kullana bileceğimiz hakkında bir kaç kese örneği paylaşmak istiyorum sizlerle. 

DOLAP İÇLERİ

Dolap içlerinde çoğumuzun tercihleri arasında yer alan ürünlerdendir lavanta keseleri, Bağzı toplumlarda çeyiz sandıklarına mutlu bir geleceğe dair umutların beklentisiyle geleneksel olarak lavanta keseleri konur çoğu kızın çeyizinde vardır mutlaka.Çeyizlerden çıkan keseler ise dolapları süslüyor.Dolap içlerinde taze bir lavanta koksu ise giysilerimizin güzel koku ile bezenmesini sağlıyor.

See Also
orkide

BANYOLARDA

Banyolarda sıklık ile karşımıza çıkan lavanta keseleri,özellikle dekorasyon objesi tadında keseler banyo raflarımızı şık bir şekilde süslüyor.Sizlerde benim kullandığım şekilde keseleriniz ile banyolarınız için ufak dekorasyon dokunuşu yapabilirsiniz.

BEBEK ODALARI

Bağzı inanışlarda bebek beşiğine ve lohusa yatağına asılan lavantanın kötülükleri uzaklaştırdığına inanılıyor ve yeni doğmuş  bebeklerin doğumunu kutlamak için üzerlerine lavantalı su serpildiğini biriliyor muyduduz ? Günümüzde ise yeni doğum hediyeleri ve mevlüt hediyeliklerin deki paketlerde sıklıkla lavanta keselerini görmekteyiz.Yukarıdaki kesenin tasarımı Ayça Dilek tarafından tasarlanmıştır.Ayça hanım bebeği Ali Keremin mevlüdün de gelen misafirlere hediye etmişti.Bu güzel keseleri sizlerde bebek odalarının raflarında sepetlerin içerisinde veya minik bebeklerinizin elbise dolaplarında kullanabilirsiniz.

KEYİFLİ BİR UYKU

Uyku probleminiz varsa mutlaka denemeniz gereken bir yöntem bence.Lavanta kesesini başucunuza koyduğunuz zaman, ya da birkaç damla lavanta yağını yastığınıza damlattığınız da rahatlamanızı ve kaliteli bir uyku uyumanızı sağlar artık yatarken lavanta keselerinizi başucunuza alarak uykuya dalabilirsiniz . 

What's Your Reaction?
Aşık
0
Emin değil
0
Heyecanlı
0
Mutlu
0
saçma
0

COPYRIGHT 2019. HER HAKKI SAKLIDIR.

Scroll To Top