Now Reading
IŞILTININ ŞEHRİ PARİS / 2 GÜNLÜK PROGRAM

Paris,Tam anlamıyla kültürel içerikli bir seyahat pariste kaldığınız sürece şehrin tüm güzelliklerini keşfedebilirsiniz.Sizlere Pariste 1 gün gezebileceğiniz bir program.Dümdüz bir ova üzerine kurulmuş görkemli Paris şehrinde güney yönünde ufka her baktığınızda tüm güzelliği ile karşımıza çıkan,gece ışıkları ile sizi selamlayan şehrin sembolu,sanatçılara ilham veren dünyaca ünlü Eiffel kulesi,Parisin değil tüm dünyanın en önemli müzelerinden biri Louvre Müzesi cam piramiti,Louvre Müzesi’nin önünde, Seine Nehri üzerinde kurulu kentin en güzel manzaralarından birini olan ve bütün dünyada aşk kilitleriyle ün salan Pont des Arts köprüsü,Paris’i tam ortasından  kuzey ve güney (nehrin akış yönüne göre sağ ve sol yaka )olarak ikiye bölen Sein nehri üzerinde gezi ve son olarak isterseniz 2. gün kesinlikle yaşınız kaç olursa olsun eğlenceyi dorukta yaşayacağınız Disneyland’ı gezmenizi öneririz.

1.GÜN

İLK DURAK ”EİFFEL TOWER”

Pariste uyandığınız ilk sabah kesinlikle sizi görmek için sizi heycanlandırıcak olan sadece şehrin değil tüm Fransa’nın sembolü olan Eyfel Kulesi, Paris gezilecek yerler dendiğinde akla gelen ilk mekân ve rotanızı .

Tasarımcısı Gustave Eiffel’e ait olan eiffel tower ,üç katlı kule olarak tasarlanmış, Fransız Devrimi’nin 100. yıl kutlamaları çerçevesinde gerçekleştirilen Expo 1889 Fuarı’nın giriş kapısı olarak 1887-1889 yılları arasında inşa edilmiştir. İlk başta geçici olsa da çelik yapı, tamamlanmasının ardından çok fazla ilgi gördüğü için kent silüetinin bir parçası olmuştur.Yapı hakkında ufak bir bilgilendirmeden sonra  

Eğer ilk kez Parise gelip Eiffel kulesini görme şansınız olduysa size tavsiyem yüzyıllık asansörler ile 2. kattaki seyir terasına çıkıp bu sefer Paris’i panoramik görüntüleri ile tekrar büyülenebilirsiniz.Şehri yukarıdan seyretmenin zevkine varabilirsiniz fakat bu güzellikleri görebilmek için  uzun bilet kuyruklarına girmeniz gerekiyor. Zamandan tasarruf etmek için biletinizi haftalar öncesinden internetten alabilir ya da düzenlenen turlara katılabilirsiniz.Sizleri seyir terasından birkaç görüntü ile haycanlandıracağım.

İKİNCİ DURAK ”LOUVRE MÜZESİ /CAM PİRAMİTİ”

Eiffel kulesinde büyülendikten sonra Louvre müzesi ile devam edebilirsiniz programınıza.Dünyanın en büyük müzesini gezme keyfine varın biraz yorucu aynı zamanda da sanat eserleri ile büyüleneceksiniz.Öncelikle biraz müzeden bahsedelim,

Louvre Müzesi  Fransız İhtilali’nden sonra açılan ilk müze unvanını taşıyor. I.M. Pei tarafından tasarlanan Cam Piramit’in giriş kısmını oluşturuyor.

1. Bölge’de bulunan kültürel tesisin bulunduğu bina, Viking akınlarını durdurmak için 1204’te Philippe Auguste tarafından savunma amaçlı inşa ettirilmiş.

14. yüzyılda kraliyet ailesinin konakladığı saraydır ve son şeklini 1934 yılında almış. Richelieu, Sully ve Denon isimli üç kanadı bulunan müzede başını Mona Lisa, Milo Venüsü, Marly Atları’nın çektiği 35 bine yakın sanat eserleri sergileniyor.

See Also
lavanta kesesi

Müzedeki eserlerin tamamını aslında alan geniş olduğundan biraz zor ancak müze ziyaretiniz boyunca en önemli eserleri görmeye odaklanabilirsiniz. Biletinizi internetten alarak uzun kuyruklardan kurtulabilirsiniz.Şimdi müze içinden çektiğimiz birkaç fotoğrafı inceleyebilirsiniz.

ÜÇÜNCÜ DURAK ‘PONT DES ARTS KÖPRÜSÜ AŞK KİLİTLERİ ‘

Daha önce Parise gitmeyenlerden bu asma  kilitlerde ne dediğinizi duyar gibiyim:) Köprüdeki sırrına yani gelenekten ve neden olduğundan biraz bahsetmek istiyorum.Bu hikayenin Birinci Dünya Savaşı zamanlarından geldiği söyleniyor. Hikayeye göre Nada adındaki bir öğretmen Sırp askeri Relja’ya aşık olur. Bu iki aşık hep Pont de Arts köprüsünde buluşurlarmış. Relja savaş için Yunanistan’a gider ve orada başka bir kızı sevmeye başlar. Bunu duyan Nada aşkından ölür. Sonrasında da aşık çiftler hep bu iki çiftin buluştuğu köprüye gelir sevdiklerinin adını yazdıkları kilitleri köprüye takmaya başlamışlar.Aşka inanan ve gelenekleri yaşatmaya uyan kişiler iseniz ve programızda Pont Des Arts köprüsü varsa mutlaka asma kilitlerinizi unutmayın deriz :)Ayrıca civarda akşam yemeğinizi yiyebiliceğiniz bir çok restorant bulunmakta eklemeden geçmek istemedim ve tatlı olarak Pariste mutlaka macaronları denemelisiniz.

1.GÜN İÇİN SON DURAK AKŞAM ‘SEİNE NEHRİ TURU’

Eğer programı tamamlayıp nehir turuna katıldıysanız günün tüm yorgunluğunu keyif ve huzur içinde dinlenme vakti.Yazının başındada bahsettiğimiz gibi Paris’i kuzey vegüney olarak ikiye bölen nehir ‘seine nehri’ etraftaki yapıları botla gezerken keyifle görebileceğiniz bir aktivite özellikle Eiffel kulesini gece ışıklı görmek isterseniz işte size fırsat.

2.GÜN

 DURAK ‘DİSNEYLAND’

Paris’te 2. gün için güzel anılar biriktirebiliceğiniz yerlerden biri Disneyland Paris. Büyük küçük her yaştan gezgi sırasında eğlenceli saatler geçireceğiz bu parka da 1 tam gününüzü ayırmalısınız. Parka dilerseniz kendiniz gidebilir ya da şehir içinden düzenlenen turlara katılabilirsiniz.Şehir merkezinden 32 kilometre uzakta yer alan Disneyland Paris, 2 bin hektarlık alan üzerine 1992 yılında kurulmuş. Tema parkı, Birleşik Devletler sınırları dışında açılan ikinci tesis konumunda. Eğlence tesisi, Disneyland Park ve Walt Disney Studios Park olmak üzere 2 ana bölümden oluşuyor. Disneyland Park kısmında her yaş grubundan bireye hitap eden Main Street USA, Frontierland, Adventureland, Fantasyland ve Discoveryland bölümlerine yer verilmiş. Diğer kısımda ise sevilen sinema ve televizyon şovlarına ait tematik alanlar bulunmakta.Günün sonunda Disneyland kapanırken sizleri mükemmel bir ışıklı görsel şov bekliyor bence beklemeye değer benden söylemesi.Sizlerinde eğlenceli vakit geçirmeniz dileği ile.

Pros
Cons
What's Your Reaction?
Aşık
1
Emin değil
0
Heyecanlı
1
Mutlu
1
saçma
0

COPYRIGHT 2019. HER HAKKI SAKLIDIR.

Scroll To Top