Now Reading
İSKOÇ STİLİ EV DEKORASYONU TARTAN DOKUNUŞU

İSKOÇ STİLİ EV DEKORASYONU TARTAN DOKUNUŞU

İSKOÇ STİLİ EV DEKORASYONU

Sonbahar aylarına girdiğimiz bu zamanlarda,kışta geliyorum demeye başladı.Modası geçmeyen zamansız desenler ile evinizi dekore etmek istiyorsanız bu sitil tam bir nokta atışı olabilir.Kış sezonlarında kırmızı,yeşil ve sarı renkli ekose kumaşlar,tartan desenler ve örgüler geleneksel iskoç tarzına uyumlu olduğundan,evlerinize kolaylıkla uyarlayabilirsiniz.

Peki nedir bu tartan?

palmerdesignsscotland.

İskoç erkeklerin geleneksel kostümlerinin adı kiltdir.Kilt’in desenin adı ise tartandır.Tartan orjinal hali yünden işlenerek yapılan,çapraz geçişli yatay ve dikey çizgilerden oluşan bir baskıdır.Aslında baktığımızda ekoseli bir desen gibi duran tartan,ekose ile arasında farklılıklar göstermektedir.

  • Tartan’ı ekose’den ayıran özelliklerden biri desenin tekrarlanmasıdır.
  • Ekose desenleri ise bir çok örnekte dikey ve yatay eksenler boyunca birçok kez çoğaltılır.
  •  Ekose , tartan olmayan tüm renkli çapraz desenlerden oluşur.
  •  Tartan benzeri dokularda, ancak herhangi bir klan veya aile ile ilişkili olmayan ve tescilli olmayan dolayısıyla tartan olarak tanınmayan desenler, ekose kategorisine girer.

Amerika’da ekose olarak adlandırılan bu desen İskoçlar tarafından tartan olarak tanımlandığı ve ikisi arasında ince bir fark vardır.

İskoç stilini evimize nasıl uyarlarız?

İskoç tarzını evlerimizde vurgulayacağımız en önemli parça aslında simgesi olan bahsettiğimiz desendir.Her sene mutlaka ev dekorasyon ürünleri satan mağazalarda sezon koleksiyonlarında bu parçalardan mutlaka görüyoruz.Sıcaklığı,aileyi ve gelenekselleştirmeyi çağrıştırmasından dolayı romantik bir hissiyatı vardır.Şimdi iskoç tarzı evler yaratmak için bir kaç ipucu….

Salon/Koltuk Aksesuarları

Salonlar bu deseni kolaylıkla uygulamak için doğru bir yer olduğuna inanıyorum.Çoğu zaman bu desenler yastıklar,battaniyeler,koltuk örtüleri ve koltuk kumaşlarında görmekteyiz.Tek renk desensiz bir kanepenin üzerine tartan desenli yastıklar ve koltuk battaniyeleri ile kendi iskoç tarzınızı yakalayabilirsiniz.Kanepelerinizde sıcacık bir ortam yaratıcaktır.

potterybarn

Eğer lüx bir görünüm istiyorsanız,deri kanepeler ve kahve tonlarında mobilyalar ile kırmızı ekoseli kumaşlı yastıklar seçin.Bu desen koyu renkli mobilyalar ve deri ile sizce de aristokrat bir havaya bürünmedi mi?

Bi çılgınlık yapıp ben bu deseni çok sevdim koltuğumun tamamını kaplatıcam diyorsanız 🙂 size dikkat çekici bir istoç tarzı kanepe modeli.

See Also
EKİM EV ALIŞVERİŞİ

Mutfak/Masalar

Ham ahşap mutfak masasına ve torent sandalyelere sahipseniz tartan kumaş desenleri ile uyumuna bayılacaksınız.Masalarınızda natürel ahşap ve iskoç stili rüzgarı yaratabilirsiniz.Bu desenler ve ham ahşap mobilya seçimleri mekan da sıcak ve mütevazi bir ortam sağlamanıza sebep olacaktır.

Yatak odaları/Nevresimler

ralphlauren
ralphlauren

Yatak odalarınız için bu tarzı elde etmenin en kolay yolu nevresim takımları ve yatak örtüleridir. İskoç havasını yatak odalarında yaşatmak için bir nevresim ve yatak örtüsü size yeterli olacaktır.

İskoç tarzı için yeni sezonda mağazalardan öneriler 2019/2020

İLHAM ALIN

Sizleri için stili uygularken ilham alabileceğiniz bir kaç öneri daha…

Jeffrey Banks’in kitabında tartan kumaşın,iyi bir tasarımdan öte sembolik bir desene dönüşmesini ve İskoç ruhunu nasıl yansıttığını anlatıyor.
Ralph Lauren ev koleksiyonu bulma veya arştırma şansınız olur ise ekoseyi sıklıkla kullanan Ralph Lauren’in 2009 yılında hazırladığı ev koleksiyonun ana teması tartan desen üzeriredir.
What's Your Reaction?
Aşık
0
Emin değil
0
Heyecanlı
0
Mutlu
0
saçma
0

COPYRIGHT 2019. HER HAKKI SAKLIDIR.

Scroll To Top