Now Reading
DEKORASYONDA RENKLER

DEKORASYONDA RENKLER

dekorasyonda renkler

Dingin,aydınlık,neşeli,enerjik tıpkı müzikteki gibi renkler de duyguları şekillendiriyor.Seçtiğiniz renk tonları ile mekanımızın atmosferini kendiniz belirlerken;renklerin uyumu ve renklerin dekorasyon öğeleri ile uyumu da o kadar önem taşımakta.Renkler, psikolojiyi ve dekorasyonu oldukça etkilemektedir.Binlerce yıllardır kullandığımız renk paletlerinden batı tarzının ilk kez Aristoteles tarafından geliştirildiğini,daha sonra ise Newton‘a esin verdiğini gökkuşağını 7 renk üzerine oturtmaya karar vermesini sağladığını biliyor muydunuz?

Kontrast renkler tercih ediyorsanız

Mekanlarınızın dekorasyonun da kontrast tonlar tercih ettiğiniz de açık renkli halılar,sade siyah beyaz gibi tonlar da kumaşlar ve en önemlisi açık tonlu ahşaplar kullanarak bu kontrastı daha da vurgulu bir hale getirmek mümkün olacaktır.

Ten renk tonları ”Monokrom”

http://www.rachelchudley.com/new-page/

Monochrome nedir dediğinizi duyar gibiyim 🙂 resim, çizim, tasarım ve fotoğrafların tek renkten oluştuğunu ifade eden bir sözcüktür.

Tek tonlu iç mekan, duvarlarında, zeminlerinde ve mobilyalarında bir ton veya renk kullanılan bir iç mekan tarzıdır. Bir tonlu iç mekanlar çok sakinleştirici ve güçlü bir his yaratır, ancak bu tonlara bağlı olarak değişiyor. Daha yumuşak tonlar sakinleştirici, sakin bir etkiye sahip olma eğilimindedir ve canlı tonları veya koyu tonları hayal edebileceğiniz gibi çarpıcı bir his yaratır.En güzel örneklerinden biri olan Londra’nın merkezinde bulunan Bloomsbury House.Londra da ki iç mimar Rachel Chudley‘in tasarımıdır. Gece mavisi duvarlar ve kanepe ile eşleşen detaylar çok fazla görsel etki yaratır. Tek kelime ile mükemmel değil mi sizcede?

Beyaz ton seçimler

Beyaz tonlar tercih ederseniz mekan da ki tüm dokuların nefes almasını sağlamışsınızdır.Mekan da ki her şey biraz daha mesafeli durur.Boş bir tuval türü atmosferi sağlar mekanınıza ve dekorasyon ögelerini eklemek ve stil oluşturmak da kolaydır;pek çok kişi tarafından tercih edilir.Dikkatli seçimler yapmazsanız sıkıcı görünebilir.Mobilyalarınız ve aksesuarlarınız ile iç mekanı ‘ısıtmadıysanız, çok soğuk hissedebilirsiniz.Tüm beyaz boyalar eşit yaratılmıyor yani odanın aldığı alt tonları ve güneş ışığı kalitesini düşünmelisiniz.

Koyu tonlar bana göre derseniz

Koyu renkler dokuları ve eşyaları kendimize daha yakın hissetmemizi sağlar.Dramatik ve görkemli dekorasyon tarzı olabilir. Cesur bir seçim istiyorsanız neden olmasın ki hayat kısa 🙂 İç mekanlarda dekorasyon seçimlerinde ilginç, ‘alternatif’ öğeler harika görünür ve bir profesyonel tasarımcı gibi görünmek için fazla çaba harcamak zorunda değilsiniz 🙂 Karanlık iç mekanlar bir evin pahalı veya çökmüş hissetmesine de neden olabilir.En önemlisi Karanlık mekanlar kesinlikle kiri gizler.

See Also
YAY BURCU

Benzer renk tonları

Dominic Blackmore

Benzer renk tonları, aslında en kolay dekorasyon tarzlarından biri dahadır.Mekanlarınız da kullandığınız zaman örnek verecek olursam kremin farklı tonları gibi koyu krem,açık krem,bej… Mekanınıza durağan ve tek düze bir etki yaratmış olabilirsiniz.İnsan psikolojisini etkiliyken renkleri iyi tanımak ve seçmek gerekir.

RENKLERİ KARIŞTIRMAK

Renkleri karıştırmak çoğu zaman heyecanlı,sofistike ve sıra dışı mekanlar yaratmanıza sebep olabilir.Örnek olarak yukarıdaki fotoğrafta ki mavi tonların da duvarları olan bu oda ve ortada turuncu kumaş detayı olan bir puf.Bu tür kombinasyonlar da soğuk bir renk tonu olan mavi ve sıcak bir renk tonu olan turuncu birleşimi sayesinde mekan davetkar bir havaya bürünmüştür.

koyuton
0
Amazing
84100
Pros

Dramatik ve görkemli

Cesur bir seçim - ve hayat kısa, değil mi?

İç ilginç, 'alternatif' öğeler harika görünür ve bir profesyonel gibi görünmek için fazla çaba harcamak zorunda değilsiniz

Karanlık iç mekanlar bir evin pahalı hissetmesinize neden olabilir

Cons

Değişiklik isteyip açık renk boyamak istiyorsanız, uzun süre boyamak için zaman harcayacaksınız .

Küçük bir odanın daha küçük hissedilmesini sağlayabilir

EVnizi satmayı düşündüğünüz zaman potansiyel alıcılar koyu renk duvarlar sevmiyorsa evinizi satmak zor olabilir

What's Your Reaction?
Aşık
0
Emin değil
0
Heyecanlı
0
Mutlu
0
saçma
0

COPYRIGHT 2019. HER HAKKI SAKLIDIR.

Scroll To Top