Now Reading
BOHO CHİC STİL&TREND MAKROMELER

BOHO CHİC STİL&TREND MAKROMELER

makrome

Makrome, bir dokuma şeklidir.Makromenin cazibesi,dokuma stilleri, her zaman bir dönemin eğilimlerinden ve trendlerinden olmuştur;70 lerde olduğu gibi şuan da da günümüz ev dekorasyon trendlerindedir. Makrome sanatı,kolay ve göz açıp kapayıncaya kadar tamamlanabilecek birçok teknik olduğundan çoğu kişinin ilgi alanına girmekte. Boho-chic tarzın bir parçası olan dokuma stildir dememiz aslında yerinde olur.

Resim kaynak : Anthropologie

Boho-chic dekor, Bohemya estetiğinden ilham alan renkler, tasarımlar, desenler ve yaratıcılığın etkileyici bir stilidir. Bir odaya özgür ruhlu bir hava vermek için mobilya stilleri, renklerin karışımı ve desenlerinin kombinasyondan oluşur.Yaratıcılık dokunuşu çok önemlidir.İşte tam da bu noktada makromeler Boho-chic tarzın bir parçasıdır.

Kimler buldu bu makromeyi kimler kullandı?

Arap yarım adasından çine kadar uzanan bir hikayesi vardır makromelerin.Birçok kaynak “makrome” teriminin Arapça migramah veya “fringe” kelimesinden geldiği söylemekte. Bilinen ilk “makrome” ler, havlu ve şallar gibi dokuma tekstillerin çıkışmış uçlarını sabitlemek için dekoratif düğümler atmakla başlamıştır. Kuzey Afrika‘nın sıcak çöl bölgelerinde ise sinekleri uzak tutmaya yardımcı olan deve ve atlardaki dekoratif saçakları olarak kullanılmaktaydı…Makrome,Moorsların yani Orta Çağ boyunca Mağrip, İber Yarımadası, Sicilya ve Malta Müslümanlarının Kuzey Afrika’dan İspanya’ya fethi sonucunda ilk önce Fransa’ya ve daha sonra Avrupa’ya yayılmış bir zanaattir.

Makromenin en çok yayılmasını sağlayanların denizciler olduğunu biliyor muydunuz ?

kaynak: 
Wikimedia Commons

Makrome, birçok örgü zanaat gibi, bugünlerde ağırlıklı olarak kadınlar tarafından tercih edilmektedir, ancak en üretken ve etkili makromelerin bazıları erkek  denizcilerdi. Temel resif düğümü (veya kare düğümü) ve yelkenleri emniyet altına almak ve yükleri halatlarla yüklemek için kullanılan çeşitli düğüm düğümlerinin gücü ile ilgili bilgi sahibi olduklarından, en eski denizcilik kaşifleri de düğüm sıkmanın sıkıntılarını azaltabildiğini keşfetti. Genellikle aylar boyunca denizde olan bu denizciler, indiklerinde yaptıkları makromeleri sattılar veya takas ettiler, böylece sanatı Çin ve Yeni Dünya gibi yerlere bu sanat yayılmış oldu.

Makromelerin dekorasyona dokunuşu

Mokrome,1970’li yıllarda hemen hemen her şey olabilir düşüncesi oluştu ve oldu makrome yapılmış bir çok ürün varmış o yıllarda .

kaynak: Etsy
Eski yabancı kaynak “Macrame for Everyday Living” ( “Günlük Yaşam için Makrome”) desen kitabı.

’80’li, 90’lı ve’ 00’lı yıllarda ev dekoru eğilimi daha çok ortaya çıktı, ancak son beş yıl boyunca , zanaat istikrarlı bir şekilde evlerimizde görmekteyiz. Modern bohemyacılık sadece moda ve ev dekorunu değil aynı zamanda kişisel gelişim, ruhsal gelişim ve özellikle kadınlar için  odaklanan bir yaşam tarzıdır.Makrome gibi ip sanatları kadınsı bir geleneğe sahip olan hobiler ilgimizi her zaman çekti. Instagram,Pinterest ve diğer sosyal ve e-ticaret siteleri sayesinde modern makrome,evlerimizde gördüğümüz dekorasyon ürünü haline gelmiştir.

3 ANA MEKAN! BOHO STİLDE MAKROME

YATAK ODALARI

kaynak: macromacrame

Boho-chic mekanlar yaratırken stilin önemli bir kuralı diyebileceğim bir madde,Duvarları kişiliğinizi yansıtan dekorla kişiselleştirin veya bazı sanatsal, antika ürünlerden oluşan zarif bir düzenleme sağlayın. Boho stil şık yatak odanızı güzelleştirmek için makrome ip sanatını tam da bu noktada yatağınızın arkasındaki duvar da kullanabilirsinz.

Kaynak: Urban Outfitters

Makromeden yapılmış bir gece lambası.Tavandan yatağın yanına doğru süzülen bu lamba mekanda boho özgürlüğünü vurgular.Sanatsal ve estetik bir dokunuş yaratır.

See Also
YAY BURCU

SALON

Boho stil salonlar huzur, sükunet ve rahatlama için eşsiz bir atmosfer sunar. Mükemmel boho görünüm için oturma odanıza vintage bir dekor eklemelisiniz.

kaynak: ivydizayn /@ ivydizayn

Renkli minderler veya oturma örtüleri, boho chic tarz dekorun ön koşuludur. Kanepeleriniz için seçeceğiniz yastıkta renk tonları birbirini tamamlamalı püsküller, düğmeler ve daha fazlasını içeren minderler ile kanepeyi canlandırmalıyız. İşte bu nokta da makrome yastıklar devreye giriyor. İvydizayn imzası taşıyan bu yasatıklar mükemmel benden size tavsiye instagram hesabına öz atın derim.

@bohemiandesignn

Bir ayna eklemek, salonu daha parlak hale getirirken tüm stilin güzelliğini bu makrome aynalar artırabilir. Bonus şeyler, daha modaya uygun hale getirmek için sanatsal bir çerçeveye sahip makromeler ile kalıcı bir olgu elde ederseniz.Resimde gördüğünüz şık aynalar bohemiandesignn sayfasına aittir.Sizde buradan sipariş verebilirsiniz.Benim severek takip ettiğim bir sayfa ve daha birçok ürünü var seveceğinizden eminim.

@bohemiandesignn

Mutfaklar

kaynak: socialwiki

Makrome perdeler kendiniz yaparsanız yapması biraz zaman alsada, süper uygun fiyatlı ve gerçekten mutfaktaki görüntüyü değiştirecek bir dokunuş olabilir.Mutfaklardaki mermerdeki soğukluğu alıp boho stilin sevdiği yumuşak dokuyu getiriyor ve mutfaklarda tam vurgu yapmanızı sağlar.

kaynak: etsy

Mutfaklarınız da yada Boho chic stil dekor için yeşile gitmek istiyorsanız, farklı asma makrome çiçeklikler stili mükemmel bir şekilde ortaya koyacak.Mutfakta boş kalan bir duvara asarak değerlendirebilirsiniz.

What's Your Reaction?
Aşık
1
Emin değil
0
Heyecanlı
1
Mutlu
1
saçma
0
View Comments (0)

Leave a Reply

COPYRIGHT 2019. HER HAKKI SAKLIDIR.

Scroll To Top